A fehérnemű nemcsak praktikuma, egészségügyi és kényelmi szempontjai miatt meghatározó, hanem esztétikuma miatt is. Előnyösebbé, szebbé teszi az alakot. Egy jól megválasztott melltartó előnyösen formálja a mellet, tökéletes alátámasztást, kényelmet, és megfelelő mozgásszabadságot biztosít. De igaz ez fordítva is, mert egy rosszul megválasztott melltartóval pont az ellenkező hatást érhetjük el.
Milyen a jó melltartó?
Statisztikai adatok bizonyítják, hogy a nők nagy százaléka nem megfelelő méretű melltartót visel ezért érdemes szólni arról, – milyen is a jó melltartó?
Alapvető szempontok az alkatnak megfelelő melltartó kiválasztásánál:
- A mellkosarak teljesen fedik a melleket, a mell sem oldalt, sem felül nem „buggyan” ki telt keblek esetén sem.
- Félkosaras melltartóknál is fontos a megfelelő kosárméret a szép dekoltázs érdekében.
- A két mellkosár közötti rész nem áll el, hanem tökéletesen hozzásimul a szegycsonthoz.
- A mell alatti pánt anatómiailag formált, nem vág be.
- A melltartónak annál nagyobb tartást kell biztosítania, minél nehezebb a mell. Ilyenkor a mellkosarakba bedolgozott mellemelők, merevítő karikák, a széles alápárnázott vállpántok, és a szélesebb mell alatti pánt biztosítja a megfelelő tartást.
- Telt, nagyobb méretű keblek esetén teljes kosarú melltartó ajánlott.
- A vállpántok lehetnek vékonyak vagy szélesebbek, mindenkor követik a váll anatómiáját, nem vágnak be, magasságuk állítható, nagyobb méretekben a biztos tartás érdekében kiszélesednek, így egyenletesebben osztják el a mellek súlyát a vállakon.
- A vállpántokat úgy kell beállítani, hogy a mell pontosan a könyök és a váll között középen helyezkedjen el. Tudni kell azonban, hogy a vállpántok nem tartó funkciót töltenek be. Megfelelő magasságra történő beállításuk arra szolgál, hogy jó formát adjanak a mellkosárnak. A megfelelő tartásról a melltartó hátsó és oldalsó pántja gondoskodik.
- A melltartó hátrészén – mérettől és modelltől függően – két-, vagy háromfokozatú méretállítási lehetőség biztosítja a megfelelő bőséget.
- Lényeges a megfelelő mell alatti méret meghatározása, mert ha túl szűk, akkor kényelmetlen és szorít, ha pedig túl bő, akkor felcsúszik a háton és nem tart megfelelően.
- Kisebb mellméretnél jó választás a „push-up” melltartó.
Az sem elhanyagolható szempont, hogy milyen szabásvonalú, milyen színű ruhához, vagy milyen alkalomra választunk melltartót.
- A varrás nélküli melltartó pólókhoz, vagy szorosan testhez simuló ruhákhoz ajánlott.
- A szabott vagy merevítős melltartó elegánsabb, nőiesebb hatást kelt a blúz vagy ruha alatt.
- Azokhoz az estélyi ruhákhoz, amelyek a vállat szabadon hagyják, válasszunk pánt nélküli vagy szilikon pántos melltartót.
- Vannak melltartó modellek, amelyek a hátat szabadon hagyják és a nyakban kapcsolhatók össze, tökéletes összhangot alkotva a hasonló szabásvonalú ruhával.
- A színválasztásnál, pedig elengedhetetlen, hogy különösen az áttetsző ruhák, vagy blúzok, illetve mély dekoltázs esetén a ruhával azonos színű melltartót, fehérneműt válasszunk.
- Talán egyetlen kivétel, ha a fehér blúz alá testszínű melltartót veszünk. A fehér jobban áttűnik, míg a testszínű szinte beleolvad, és láthatatlanná válik a fehér blúz vagy ruha alatt.
A melltartó méretének a meghatározása
A fenti, általános szempontok mellett a melltartó helyes méretének meghatározásához a legfontosabb a pontos méretvétel. A méretvétel pontosságához az adott testrészen meg kell határozni a mérés helyét, illetve a mérés kezdő és végpontját. Így az adott helyen bárki megismétli a méretvételt, azonos eredményt kap.
A melltartó és mellkosár méretének meghatározásához két fontos méretre lesz szükség:
1. mell alatti bőség:
a mell alatt mért korméret a melltartó mérete. Közvetlenül a mell alatt vezetjük körbe a cm-szalagot és mérjük meg a mellkas körméretét. Az itt kapott eredmény határozza meg a melltartó körméretének nagyságát, vagyis a melltartó méretét. Figyeljünk arra, hogy a mérőszalag vízszintesen helyezkedjen el
2. mellbőség: a mérőszalagot a mellcsúcsra, a mell legkiemelkedőbb pontjára helyezve vezessük át a hónalj alatt, ügyelve, arra hogy háton is a mellcsúcs magasságában vezessük a cm- szalagot, és a mérőszalag vízszintesen helyezkedjen el a mell vonalában. Ne mérjünk túl szorosan!
A mell alatti körméret és a mellcsúcson mért mellbőség cm-ben mért különbsége határozza meg a mellkosár méretét.
12 cm különbség = A kosár
14 cm különbség = B kosár
16 cm különbség = C kosár
18 cm különbség = D kosár
20 cm különbség = E kosár
A melltartót mindig próbáljuk fel!
Szánjunk időt a próbára, vizsgáljuk meg kritikusan, hogy a melltartó megfelel-e minden kritériumnak. A próba során figyeljünk arra is, hogy mi történik, ha karjainkat le – és felfelé mozgatjuk.
Ezeknek a szempontoknak a figyelembevétele biztosítja, hogy kényelmesen érezzük magunkat a melltartó viselése során és a mellünk is a legjobb formáját mutassa. Reméljük, hogy ezekkel a tanácsokkal segíthettünk a megfelelő melltartó vásárláshoz. Folytatjuk!
Forrás: Dr. Tóth Lászlóné Lacza Zsuzsanna
Fotók: www.anita.com