Klímaváltozás, ökológia lábnyom, globális felmelegedés, széndioxid-kibocsájtás, erdőirtás, üvegházhatás, szemétsziget, tengerszint-emelkedés,…., nap mint nap találkozunk ezekkel a fogalmakkal, de a legtöbben mégsem tudjuk, mit is jelentenek, vagy legyintünk egyet az újabb hírek hallatán, hiszen mi egymagunk amúgy sem tehetünk semmit. De mi van akkor, ha mégis lehetünk egyénileg környezetvédők úgy, hogy annak valódi hatása is lehet?
Kell-e nekem egyáltalán a környezetvédelemmel foglalkoznom?
Itt élünk Magyarországon, a globális felmelegedésből annyit érzékelünk, hogy van pár forróbb nap nyáron, és talán annyira nem hideg a tél. Tengerszint emelkedés? Kit érdekel? Itt, a Kárpát-medencében biztonságban vagyunk. Szemétsziget az óceánban? Nem én dobtam oda a műanyag palackot, sőt én még szelektíven is gyűjtöm a hulladékot, ezzel máris többet tettem, mint sok millió ember a világon. Erdőirtás? Mi innen nem sokat látunk ebből. A környezetünkben sok erdő van, és a médiából is hallani, hogy hány új fát ültetnek minden évben. És amúgy is, én egyedül mit tehetnék ennél többet, ami tényleg hatással van bármire is?
Mit jelent a fenntartható fejlődés?
A következői: „úgy elégítsük ki az igényeinket, és valósítsuk meg fejlődésünket, hogy közben ne veszélyeztessük a jövő generációk lehetőségét arra vonatkozóan, hogy ők is kielégíthessék saját szükségleteiket”.
Vagyis: éljük úgy a jelenünket, hogy gyermekeink jövője is biztosítva legyen!
A legtöbben úgy gondoljuk, ami rajtunk múlhat, nem több, mint a szelektív hulladékgyűjtés vagy a kevesebb autóhasználat. Pedig ha jobban utánajárunk a kérdésnek, világossá válik, hogy a lehetőségeink egyáltalán nem olyan korlátozottak. Még tíz évvel ezelőtt a fenntarthatóság ötletét sem vették ilyen komolyan. Mára azonban lakosság körében megnőtt a fenntarthatóság és a környezettudatosság iránti érdeklődés és az ötlet ma már globálissá vált. Odafigyelhetünk arra, mit fogyasztunk, mit vásárolunk, mennyit utazunk…. és ezekhez a kérdésekhez tudatosabb hozzáállással jelentősen csökkenthetjük ökológiai lábnyomunkat.
Számtalan módja van, hogy te, igen TE! segíts a Föld nevű bolygónkat megvédeni!
11 dolog, amelyen változtatva Te magad is hozzájárulhatsz környezetünk és Földünk védelméhez:
1. Újrahasznosítás
Az újrahasznosítás az egyik legjobb dolog, amit megtehetsz a fenntarthatóság növelése érdekében. Az újrahasznosított anyagokból készült termékek újrahasznosítása és vásárlása messzemenő előnnyel jár. A ház megtisztításával és a régi háztartási hulladék újrahasznosításával azonnal tisztább házat és némi extra pénzt kaphatsz. Újrahasznosított anyagokból történő termékvásárlás esetén a kör bezárul. Az újrahasznosítás csökkenti a nyersanyagtermelő ágazatokra nehezedő nyomást, csökkenti a bányászatot, valamint az ásványok kinyerésével, szállításával és feldolgozásával kapcsolatos üzemanyag- és egyéb költségeket. Emellett értékes hulladék- lerakóhelyet takarít meg.
3. Legyen saját konyhakerted, vagy vásárolj kistermelőktől
A szupermarketekben vásárolt ételek hosszú utat járnak be, mire a polcokra kerülnek. Olyan folyamatokon mennek keresztül, a termesztéstől, műtrágyázástól kezdve, a szállításig, tartósításig, melyeket a legnagyobb jóindulattal sem nevezhetünk fenntartható módszereknek és az egészségünket sem szolgálják megfelelő módon a sok tartósítószer és színezékek használata miatt. Segíthet a „szénlábnyom” csökkentésében és a negatív környezeti hatások csökkentésében, ha saját ételeit termeszti a hátsó udvaron. A zöldségek ültetése a háztáji kertben sok előnnyel jár. Nem tartalmaznak vegyi anyagokat és növényvédő szereket, újrahasznosíthatod a konyhai hulladékaidat műtrágyaként, és élvezheted a saját kertedben a frissen termesztett zöldségeket. Ez nagyszerű módja annak, hogy szabadban lehess, testmozgást végezz, és összehozza családodat.
4. Csökkentsd a hulladék mennyiségét
Az USA-ban előállított élelmiszerek kb. 50% -a soha nem éri el a fogyasztók asztalát. A szállítás, a csomagolás és a forgalmazás során vész el. Az élelmiszerek egy részét a fogyasztók is elpazarolják, miután megvásárolták, majd eldobják. Gondolj az étel előállításához, elosztásához és tárolásához pazarolt energiára és erőforrásokra! Több ezer liter vizet használnak az öntözéshez, és rengeteg gázt és energiát pazarolnak el a szállítás és tárolás során is. Az élelmiszer-pazarlás csökkentése jelentősen segítheti a környezetet, és gazdaságilag észszerű megtakarítást jelentene.
A hatékony hulladékgazdálkodás szintén fontos tényező a negatív környezeti hatás csökkentésében és a fenntarthatóság előmozdításában. A három kulcsszó a csökkentés, az újrafelhasználás és az újrahasznosítás, amelyek jelentősen csökkenthetik a globális hatást, megőrizhetik a természeti erőforrásokat, csökkenthetik a szennyeződést és csökkentik a szénlábnyomunkat.
5. Figyeld a közüzemi számlákat
A közüzemi számla csökkentése nem feltétlenül igényel előzetes beruházást, és valójában van néhány egyszerű trükk. Ha magas elektromos vagy vízszámlát látsz, próbáld meg kideríteni, nincs-e szivárgó cső vagy csaptelep annak hátterében, vagy elégtelen szigetelés egy régi készülékek miatt. Jelentősen csökkentheted az energiaszámlákat, ha szigetelteted a házadat, kicseréled az összes hibás készüléket és szerelvényt. Ne felejtsd el kikapcsolni a világítást és a légkondicionálót, amikor elhagyod a helyiséget. Az olyan apró dolgok, mint a készülékek kihúzása, ha nincs használatban, vagy ablakaid bezárása, amikor a fűtés vagy légkondicionálás be van kapcsolva. Hosszú távon jelentős különbséget jelent az energiamegtakarítás, a környezeti lábnyom csökkentése szempontjából, és a számláidon is meg fognak jelenni. Nagyobb léptékben és hosszabb távon segítenek csökkenteni a globális hatást és a szénlábnyomokat is globális szinten.
6. Vásárolj energiatakarékos készülékeket
Fokozatosan cseréld le az összes régi háztartási készüléket energiatakarékos készülékekre. Hosszú távon kifizetődik! Az energiahatékony készülékek jobban vannak szigetelve és energiát takarítanak meg, például új vízmelegítők, termosztátok, hőszivattyúk, légkondicionáló, mosógépek stb. Ha otthoni ajtókat és ablakokat vásárolsz, keresd az Energy Star besorolást és egyéb energiamegtakarítási jellemzőket.
7. Komposztáld a konyhai hulladékot
Próbálj minél több ételt elfogyasztani, vagy úgy főzni, hogy minél kevesebb felesleg keletkezzen és alkalmazz okos maradék-főzési ötletet, amelyeket a népszerű szakácskönyvek kínálnak. Bármilyen felhasználhatatlan nyers hulladék kiváló komposzttrágyaként szolgálhat a kertedben. Kerüld a vegyi műtrágyák használatát, a környezetre gyakorolt negatív hatások csökkentése érdekében!
8. Telekocsi vagy használd gyakrabban a tömegközlekedést
Ezáltal csökkented a szállítási költségeidet, kevesebbet költesz benzinre. és csökkented autód szén-dioxid-kibocsátását. Ha például mindannyian busszal utaznánk dolgozni, nagy hatással lenne városunk levegőminőségére.